Kancelaria Radcy Prawnego Przemysław Budzyński - Strona internetowa Kancelarii Radcy Prawnego Przemysława Budzyńskiego.

O naszej lokalizacji

Biuro naszej Kancelarii od roku 2013 znajduje się w Gdańsku Zaspie, w jej części Rozstaje. Decyzja o takiej lokacji Kancelarii nie była wcześniej planowana. Podjęta została dopiero po tym, jak niektórzy z nas odkryli uroki tej dzielnicy, uprzednio tu zamieszkując.

Zaspa jest być może jedną z najbardziej niedocenianych dzielnic Gdańska. Wskazuje się często na jej sypialniany charakter, typowy dla obszarów okalających Śródmieście, Wrzeszcz czy Oliwę, gdzie w latach 70 i 80 tych ubiegłego stulecia następowała ekspansja miasta.

Mało natomiast znana jest ciekawa, a czasem dramatyczna historia tej dzielnicy, której nazwa (Saspe – piaszczysta wydma) po raz pierwszy wzmiankowana jest w dokumencie z roku 1238.

Pamięta się Zaspę jako miejsce sprawowania przez Jana Pawła II w dniu 12 czerwca 1987 roku mszy dla ludzi świata pracy, także z powodu wyjątkowego ołtarza zaprojektowanego przez Mariana Kołodzieja na tę okazję.

Powszechnie kojarzony z dzielnicą i rozpoznawalny jest Cmentarz – Pomnik, na którym znajdują się m.in. szczątki obrońców Poczty Gdańskiej, celników i kolejarzy z Szymankowa, więźniów obozu w Sztutowie, ale fakt, iż jej pola były miejscem samej zagłady obrońców poczty i ich pierwszego pochówku nie jest ogólnie znany. Szczątki pocztowców odkryto dopiero w roku 1991, przy okazji prac ziemnych, przy zbiegu ulic Jana Pawła II i Burzyńskiego,
w miejscu egzekucji, na terenie ówczesnego zespołu strzelnic.

W zapomnienie odchodzi historia zlokalizowanego na Zaspie (ale formalnie przypisywanego dzielnicy Wrzeszcz), funkcjonującego do 1974 roku, lotniska, chociaż jego elementy nadal są obecne w krajobrazie dzielnicy, z czego nawet sami mieszkańcy (tak jak my do pewnego czasu) nie zdają sobie czasem sprawy.

Za to częściej, pewnie w charakterze pewnej ciekawostki wskazuje się Zaspę jako miejsce ćwiczeń wojskowych (tzw. Wielki Plac Ćwiczeń) m. in. stacjonującej we Wrzeszczu formacji Huzarów Śmierci (Czarnych Huzarów), pruskiej elitarnej lekkiej kawalerii wpisanej w historię Gdańska.

Zapraszamy Państwa do osobistego zapoznania się z historią i interesującymi miejscami naszej dzielnicy, być może
po którejś z wizyt w naszej Kancelarii.